Yolcu rehberi

Aktarmalı nasıl uçulur

Aktarmalı nasıl uçulur

Varış noktasına ulaşmak yalnızca direkt uçuşla değil aynı zamanda aktarmalı olarak da mümkündür. Genellikle bu tür uçuş daha kârlıdır ve bazen istenilen şehre ulaşmak için tek seçenektir. Aktarmalar aynı havayolu şirketi veya grubu (tüm uçuşlara tek bilet düzenlendiğinde) içerisinde olabileceği gibi farklı şirketler (her bir uçuş için ayrı bilet) arasında da olabilir.

Aktarma için ne kadar zaman gerekir

Bilette gösterilen varış zamanı uçağın iniş zamanıdır. Uçaktan çıkış, terminale ulaşım ve gerekliyse gümrük veya pasaport kontrolünden geçmek için 10–15 dakika daha gereklidir.

Bagaj alımı yaklaşık olarak yarım saatinizi alır. Aynı havayolu şirketi veya şirketler grubu içerisinde aktarma yapıyorsanız başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar bagaj kaydını hemen yaptırabilirsiniz. Ancak tüm havayolu taşımacılık şirketleri bu tür bir imkan sunmaz, bu nedenle detayları önceden öğrenmeniz gerekir.

Gelen yolcu salonundan uçuş bölgesine kadarki yol 5-20 dakikanızı alabilir. Kural olarak uçuş bölgesi havaalanının karşı ucunda bulunur. Çok büyük havalimanlarında ise ulaşımın otobüsle mümkün olduğu başka terminaller bile yer alabilir.

Yaklaşık olarak uçuşa bir saat kala kayıt noktasına ulaşmanız gerekmektedir. Kayıt işlemini çevrimiçi gerçekleştirmiş ve biniş kartınızı almışsanız yine de bekleme salonunda erken yerinizi almanız gerekmektedir. Uçuşa 30 dakika kala yolcu alımı anonsu yapılır.

Sonuç olarak rahat bir tempoyla aktarma yapmak için yaklaşık iki saat gerekir. Bu süre, rötar, uçağın iptali veya bagajın gecikmesi gibi mücbir sebepler dikkate alınmadan hesaplanmış bir süredir.

Uçağa geç kalındığında ne yapılmalı?

Aktarmanın aynı havayolu şirketi içerisinde gerçekleşmesi ve yolcunun bir sonraki uçuşa şirketin hatası nedeniyle gecikmesi durumunda şirket, herhangi bir ücret almadan yolcuya en yakın uçuşta yer ayırmak zorundadır. Kural olarak havayolu şirketi yolculara özen gösterir ve birinci uçağın gecikmesi durumunda tüm yolcular uçağa binene kadar ikinci uçağı bekletir.

Ancak farklı havayolu şirketlerinden iki ayrı bilet alınması durumunda gecikme kimin kusurundan kaynaklanmış olursa olsun şirket yolcunun bir sonraki uçuşa gecikmesinden sorumlu değildir. Bu nedenle farklı havayollarıyla uçmanız halinde uçuşları, aralarında birkaç saat olacak şekilde seçmeniz iyi olacaktır.

Uçuşlar arasındaki sürede şehirde gezilebilir mi?

Uçuşlar arasındaki süre yeterince fazlaysa şehirde gezmek için vaktiniz olabilir. Vizenizin transit bölgeden çıkmanıza izin verip vermediğini önceden öğrenmeli ve zamanınızı havaalanına vaktinde varacak şekilde planlamalısınız.

Bazı ülkeler 24 veya 48 saatlik özel transit vizeler verir, bu vizeler önceden alınmalıdır. Diğer ülkeler ise aktarma yapıyor olsanız dahi tam teşekküllü vize talep edebilirler. Örneğin İstanbul’dan San Francisco’ya, Paris ve Frankfurt olmak üzere iki aktarmayla uçuyorsanız, ilk şehirde Schengen vizesine sahip olup olmadığınız kontrol edilir. Bazen transit vize, aktarma yapılan ülkede bir havaalanından başka bir havaalanına ulaşmak için bile gerekli olabilir.

Her durumda, şehirde gezmek istiyorsanız detayları havayolu şirketinden önceden öğrenmenizi tavsiye ederiz.

İnternet bağlantısı olmadan arama yapılamaz