Yolcu rehberi

Bilet iadesi ve değişimi

Bu bölümün içeriği
Bilet iadesi ve değişimi

Uçak biletinin değişimi ve iadesine ilişkin kesin şartlar, havayolu şirketine ve hizmet sınıfına bağlıdır. Bu konuyla havayolu şirketinin sitesinden bilgi alabilir veya bilet satın alırken gişeye danışabilirsiniz.

Bilet yeniden nasıl düzenlenir veya iade edilir?

Biletinizi değiştirmek ve değiştirirken de mümkün olduğunca az para kaybetmek istiyorsanız unutmamanız gereken bazı genel kurallar var.

Biletinizi başka bir tarih veya saate yeniden düzenlemek istiyorsanız bileti satın aldığınız yere (örneğin havayolu şirketine, tur şirketine veya uçak bileti satış noktasına) mümkün olduğunca erken başvurmanız gerekir. Bazen bilet telefon veya internet üzerinden düzenlenebilirken bazen bu işlem için bile ödeme yapılması gerekebilir.

Bilet değiştirirken veya iade ederken havayolu şirketi size paranızın tamamını iade etmeyebilir. Ayrıca her biletin değişimi veya iadesi de yapılmaz. Bu durum özellikle ucuz, örneğin kampanyayla satın alınan biletler için geçerlidir. Daha pahalı veya üst sınıf biletlerin değişimi daha kolay ve ceza kesintileri de daha azdır. Satın almadan önce iade şartlarını ve kurallarını dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. O tarih ve saate uçacağınızdan tam olarak emin değilseniz daha esnek değişim şartları olan bir bilet seçin.

Bazı durumlarda biletin değişimi, iadesinden veya yeni bir bilet almaktan daha pahalıya mal olabilir. Bu nedenle nihai bir karar vermeden önce tüm alternatifleri karşılaştırın.

Havayolu şirketleri her bilet için iade ve değişim durumlarını ayrı değerlendirmektedir. Hastalandıysanız veya vizeniz çıkmadıysa havayolu şirketi sırasıyla sağlık kuruluşundan veya elçilikten belge getirmenizi isteyebilir. Ceza kesintisi yapılıp yapılmayacağı havayolu şirketinin politikasına bağlıdır.

Kaybolan bir bilet yeniden nasıl düzenlenir?

Yasalara göre havayolu şirketleri herhangi bir sorun çıkarmadan biletleri yeniden düzenlemek zorundadır. Biletinizi kaybettiyseniz havayolu şirketinin Müşteri Hizmetleri’ne başvurun.

İade edilen biletin ne kadarı geri ödenir?

Bilet iadesi imkanı ve para iadesi miktarı, tarife ve bilet şartlarına ve bileti neden iade etmek istediğinize bağlıdır. Yasalara göre biletin uçuştan en geç bir gün önce iade edilmesi durumunda yolcu, hizmet ücretleri hariç tüm parasını geri alır.

Uçak kalkmışsa para iadesi yapılır mı?

Uçağı kaçırdıysanız çoğu durumda para iadesi yapılmaz veya büyük miktarda bir ceza kesilerek yapılır. Bu nedenle gecikmeniz halinde en kısa sürede havayolu şirketini durumdan haberdar edin: bileti uçuşa kadar iade edebilir ve en azından paranızın bir kısmını geri alabilirsiniz.

Bazı havayolu şirketleri uçuşa geç kalmayı kayıt yaptırmamak olarak değerlendirir. Uçuşa vakit olmasına rağmen kayıt işlemi sona ermişse size herhangi bir iade yapılmayabilir. Bazı havayolu şirketleri yolcularla anlaşma yoluna gider ve kişi havaalanına hiç gelmemiş olsa bile kullanılmayan biletin ücretinin bir kısmını iade eder.

Bilet ne kadar pahalıysa iade ihtimali de o kadar fazladır. Yasalara göre havayolu şirketlerinin yolcunun uçağa geç kalması halinde herhangi bir ücret iade etme zorunlulukları olmasa da her havayolu şirketi kendi politikalarına uygun şekilde hareket eder.

İnternet bağlantısı olmadan arama yapılamaz