Yolcu rehberi

Uçuş esnasında

Uçuş esnasında

Uçak içerisindeki ekipman listesi ve uçak içerisindeki davranış kuralları, havayolu şirketine bağlıdır. Uçağın içi farklı olabilir, bu nedenle konforlu bir koltuk almak için koltuk düzenine önceden göz atmanızı ve kayıt işlemine erken gelmenizi tavsiye ederiz.

Uçakta nerede rahat oturulur?

En rahat yerler acil çıkış kapılarının olduğu koltuklar olarak kabul edilir çünkü burada koltukların yanlarındaki koltuklarla aralarındaki mesafe normalden daha fazladır. Fakat yanınızda çocuk varsa veya acil çıkış kapısında ne yapılacağını bilemiyorsanız yerinizi değiştirebilirler. Ayrıca cam kenarı veya koridor tarafındaki koltuklar da popüler tercihler arasındadır.

Acil çıkış kapısı önündeki ve son sıradaki koltuklar arka kısımları yatırılmadığından daha az rahattır. Üstelik uçağın kuyruk kısmında çok sarsıntı olur.

Uçakta sigara içilebilir mi?

Uçakta sigara içmek yasaktır.

Verilen hizmetten memnun değilseniz kime şikayet edebilirsiniz?

Memnun olmadığınız bir durum varsa ilk olarak kendi havayolu şirketinize başvurun. İkinci olarak denetim organlarına şikayette bulunabilirsiniz (Örneğin Türkiye’de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne şikayette bulunabilirsiniz).

Yiyecek ve alkol ücretli mi?

Uçaklarda genelde her yolcu sınıfı için yiyecekler ücretsizdir fakat alkol için sıklıkla ek ücret alınır veya alkol servis edilmez. Bu ve diğer hizmet koşullarını havayolu şirketine sorarak açıklığa kavuşturabilirsiniz.

İnternet bağlantısı olmadan arama yapılamaz