Yolcu rehberi

Genel sorular

Genel sorular

Hamile kadınlar nasıl uçmalıdır?

Hamile kadınlar uçmalarından herhangi bir sakınca olmadığına dair doktorlarından rapor getirmelidir (bu tür bir rapor bir hafta geçerlidir). Ayrıca birçok havayolu, hamileliğinin son dönemindeki kadınların uçmasına büyük bir titizlikle yaklaştıklarından sizi uçağa almayabilirler.

Çocuklarla nasıl uçulur?

İki yaşına kadar olan çocuklar kural olarak anne babasının kucağında seyahat etmek üzere uçağa biletsiz alınırlar. Yine de bilet satın alırken bebeğinizle beraber yolculuk edeceğinizi belirtmelisiniz: bebek için ücretsiz veya çok büyük oranda indirimli bilet keseceklerdir. Bir yetişkin yolcu beraberinde sadece bir bebeği biletsiz olarak alabilir. Diğer çocuklar için yaşları ne olursa olsun çocuk bileti satın almak gereklidir.

2-12 yaş arası çocuklar özel tarifelerle uçar. Çocuk ayrı bir koltukta oturacağından indirim oranı da oldukça az olacaktır ve bu indirim her havayolu şirketi tarafından sunulmaz.

Çocuklar, eğer mümkünse, anne babasının yanında oturmalıdır. Çocuğunuzu yalnız göndermek istiyorsanız önceden havayolu şirketi temsilcileriyle görüşmeniz iyi olacaktır. Bazı havayolu şirketleri yanında yetişkin olmadan uçağa çocuk almaz, bazılarıysa belirli şartlarla alır veya bunun için ek ücret talep ederler.

Uçakta çoğunlukla küçük çocuklara şeker ve küçük oyuncaklar gibi çocuk ikramları verilir. Bebek için özel beşik de isteyebilirsiniz. El bagajında sıvı taşınmasına yönelik kısıtlamalar genellikle çocuk yiyecekleri için geçerli değildir.

Yedi günlük olana kadar bebeklerin uçması önerilmez. Yeni doğmuş bebekle seyahat etmeyi planlıyorsanız doktorunuza başvurun.

Engelli kişiler nasıl uçar?

Duyma veya görme engellilerle, tekerlekli sandalye veya sedyedeki engelli yolcular için seyahat ederken özel koşullar gereklidir.

Genel kurallar

Çoğu zaman engelli kişiler için bilet, yalnızca havayolu şirketinin satış ofisinden satın alınabilir. Bilet satın almadan önce doktordan rapor alınması gerekir. Bu raporda kişinin uçabileceği ve sağlık durumunun uçuş güvenliğini tehdit etmediği yazılı olmalı ve kişinin refakatçi ihtiyacı olup olmadığı da belirtilmelidir.

Havayolu şirketlerinin tıbbi ilaçlar, katlanabilir tekerlekli sandalye, sedye, koltuk değnekleri ve rehber köpek taşınması ve engellilere yasalar tarafından öngörülen hizmetler için herhangi bir ücret talep etme haklarının olmadığını unutmayın.

Engellilerin, havaalanında tekerlekli sandalye bulunmaması gibi nedenlere dayandırılarak taşınması reddedilemez fakat önceden sandalye veya diğer ek hizmetlerin gerekebileceğinin hatırlatılması gerekir (hizmetin türüne bağlı olarak uçuştan 36–72 saat önce.)

Havaalanında

Engelli yolcunun mutlaka havaalanında tüm sorunları çözmesine ve uçağa binmesine yardımcı olacak bir personel tarafından karşılanması gerekir.

Havaalanında engelliler için bu tür ücretsiz hizmetler sunulmaktadır:

 • havaalanı girişinden uçaktaki koltuğa kadar refakat,
 • tekerlekli sandalye, sedye vb. özel taşıma araçları,
 • görme ve duyma sorunları olanlar için uçağın inişine ilişkin bilgilerin tekrarlanması,
 • uçağa binerken ve inerken yardım.

Varış noktasına ulaşıldığında engelli kişinin uçaktan inmesine, tüm kontrol aşamalarını geçmesine, bagaj alınmasına ve kendisini karşılayacaklara ulaşmasına yardım edilmelidir.

Engelli yolcu uçuştan önce tekerlekli sandalyesini vermiş, bagaj gecikmiş veya tekerlekli sandalye bagajda kırılmış veya kaybolmuşsa havayolu şirketi engelli yolcuya başka bir tane vermek zorundadır.

Uçakta

Havayolu şirketi personeli, uçakta engelli yolcuya gerekli imkanları sağlamalı, uçak içerisindeki davranış kurallarını açıklamalı ve yolcuya uçakta hareket etmesi için özel tekerlekli sandalye temin etmelidir.

Uçakta refakat

Kişinin yalnız uçup uçamayacağına herkesten önce doktor karar verir. Bu karar havacılık kanunlarına aykırılık teşkil etmemelidir.

Yasalar uyarınca tekerlekli sandalyedeki yolcular beraberinde refakatçilerle veya havayolu şirketi personelinin gözetiminde uçabilirler (bunun için yazılı başvuruda bulunulmalıdır).

Kişi hiç yürüyemiyor ve özel bakıma ihtiyaç duyuyorsa sadece beraberinde refakatçiyle uçağa binmesine izin verilir. Ağır hasta yolcunun, beraberindeki refakatçiyle uçuşunda, ekonomi sınıfında 3 kişilik ücret ödemesi gerekir.

Görme engelli yolcular refakatçiyle, rehber köpekle veya yalnız uçabilirler fakat havayolu şirketi personelinin gözetimi altında olmak zorundadırlar. Sınırlı işitme ve görme engelli yolcular ve 12 yaşına kadar engelli çocuklar yalnız uçamazlar.

Evcil hayvanlar uçağa nasıl getirilir?

Evcil hayvanların taşınmasına ilişkin kurallar havayolu şirketine bağlıdır. Genellikle evcil hayvanların emici yatak ve yedek yiyecekleriyle birlikte özel kafeslerde taşınması istenir. Kafes güvenli bir şekilde kilitlenmelidir. Ayrıca evcil hayvanınızın veteriner tarafından verilen pasaportu olmalıdır. 6–8 kilodan ağır (havayolu şirketine bağlı olarak) evcil hayvanlar, rehber köpekler hariç yük bölümünde seyahat eder. Bazı ülkelerde hayvanların taşınmasıyla ilgili yürürlükte olan özel kurallar olduğuna dikkat etmelisiniz, örneğin Avrupa Birliği’nde tüm hayvanların çipli olması gerekir.

Uçaklar neden sık rötar yapar?

Uçaklar daha çok hava şartları, uzun kalkış ve iniş kuyrukları, geciken yolcular veya geç yüklenen bagajlar nedeniyle gecikirler. Kalkış sırasında havada küçük bir gecikme yaşanması da muhtemeldir. Ancak bazen güçlü bir karşı rüzgar önemli bir gecikmeye neden olabilir, uzun mesafeli uçuşlarda ise uçağın yakıt ikmali için inmesi bile gecikme yaratabilir.

İndirimli havayolu şirketlerinin uçuşları, uçuş öncesi kontrollerde herhangi bir sorunla karşılaşılmışsa ve boşta yedek uçak yoksa gecikme yaşayabilirler. Bu durumda uçuş uzun bir süre ertelenebilir. Örneğin charter uçuşlarda yalnızca tahmini kalkış saati bilinir, o nedenle charter uçuşlarda gecikmeler istisnadan çok normal bir durumdur.

Küçük uçak havacılığı nedir ve normal havacılıktan farkı var mıdır?

Küçük uçak havacılığı komşu bölgesel merkezler arasında veya bir bölge içerisinde uçuş gerçekleştiren küçük uçaklardır. Bu uçakların biletleri ucuzdur, havaalanındaki formaliteler ise azdır.

Küçük uçak havacılığı Türkiye’de henüz yeni bir havacılık koludur. Türkiye içerisinde yakın mesafelerde uçak taksi olarak örneğin İstanbul Haliç’ten, Bodrum ve Alaçatı’ya bu uçaklarla seyahat etmek mümkündür.

Yandex.Bilet servisinde küçük uçak havacılığına ilişkin bilgilerin yer alması, hava taşımacılık şirketlerinin bu bilgileri sunup sunmamasına bağlıdır.

Yasalar, konvansiyonlar ve uluslararası kurallar

Türkiye Cumhuriyeti’nde hava taşımacılığıyla ilgili başlıca kanunlar:

 • Türk Sivil Havacılık Kanunu
 • Türkiye Cumhuriyeti Pasaport Kanunu ve Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu
 • Havayolu yolcu, bagaj, yük taşımacılığı genel kuralları ve yolcular, yük gönderen ve alanlara ilişkin hizmet şartları
 • Sivil havacılıkta düzenli hava yolcu ve bagaj taşımacılığı için tarifelerin oluşturulması ve uygulanması ile ücretlerin alınmasına yönelik kurallar
 • Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Kanunu

Uluslararası Hava Taşımacılığı Kuralları:

 • Uluslararası Hava Taşımacılığını ilgilendiren bazı kuralların birleştirilmesine yönelik konvansiyon
 • Uluslararası sivil havacılık konvansiyonu
 • Varşova Konvansiyonu, sözleşmeye göre taşımacı statüsünde olmayan kişilerce gerçekleştirilen uluslararası hava taşımacılığını ilişkin bazı kuralların birleştirilmesine yönelik ek Konvansiyonu
 • Uluslararası Hava Taşımacılığında bazı kuralların birleştirilmesine yönelik konvansiyon
İnternet bağlantısı olmadan arama yapılamaz