Yolcu rehberi

Elektronik bilet

Elektronik bilet

Elektronik bilet, kağıt üzerine basılmamasıyla normal biletten farklılık gösterir. Yolculukla ilgili tüm bilgiler elektronik olarak havayolu şirketinin veri tabanında saklanır. Artık kağıda basılı bilet pek alınmıyor, hemen hemen tüm uçak biletleri elektronik.

Elektronik biletin avantajı

  • Elektronik bileti internet üzerinden evinizden hiç çıkmadan satın alabilir ve zamandan tasarruf eder. Satış gişesindeki kuyruklardan da kurtulmuş olursunuz.
  • Havayolu şirketinin veri tabanında saklandığından bu tür bir bileti kaybetmek imkansızdır.
  • Elektronik bileti istediğiniz yerden ve istediğiniz kişi için alabilirsiniz (örneğin New York’tan uçan anneniz için İstanbul’dan bilet satın alabilirsiniz).
  • Normal bilet fiyatına kağıt ve diğer masraflar da dahil olduğu için paradan tasarruf edersiniz.
  • Elektronik biletle, uçakta erken yer seçmek ve havaalanında kuyrukta beklememek için internet üzerinden bazı uçuşlara kayıt yaptırabilirsiniz.

Uçuş belgesi nedir?

Yolcu, elektronik uçak bileti satın aldığında uçuş belgesi de alır. Bu belgede uçuşla ilgili detaylı bilgiler yer alır (rota, sefer sayısı, uçuş tarihi ve saati vs.) Bilet internet üzerinden satın alışmışsa uçuş belgesi e-postayla gönderilir, gişeden alınmışsa elden verilir.

Uçuş belgesi bilgi amaçlı bir belgedir, her zaman yeniden çıktısı alınabileceğinden kaybedilmesi halinde endişe edecek bir şey yoktur. Genellikle yolcunun uçuş kaydı sırasında yalnızca pasaport istenir. Yolcu uçuş belgesi çıktısını kendisi (örneğin uçağın saat kaçta kalktığını unutmamak için) veya varış ülkesindeki pasaport kontrolü için (geri dönüş biletinizin olduğunu göstermek amacıyla) alabilir.

Elektronik bilet resmi bir belge midir?

Elektronik bilet, muhasebe açısından zorunlu bir belgedir ancak havayolu şirketinin veri tabanında dijital olarak saklandığından muhasebe için aşağıdakilerden birine ihtiyacınız olacaktır:

  • uçuş belgesi,
  • biniş kartının orijinali (kopyaları verilmez fakat bazı havayolu şirketlerinde ayrıca ücret ödeyerek uçuşu tasdik eden bir belge alınabilir),
  • mali makbuz veya başka bir ödeme belgesi.

Uçak biletlerinde hangi saat belirtilir?

Uçak biletlerinde daima yerel kalkış ve iniş saatleri yazılır. Uzun uçuşlar için kural olarak uçağın varışı bir sonraki güne sarkarsa hem saat hem de tarih belirtilir.

Havaalanında hangi belgeler gereklidir?

Uçuşunuza internet üzerinden kayıt yaptırmadıysanız bu durumda kayıt işlemini havaalanında yapmanız gerekecektir. Kayıt için bilet düzenlenirken dikkate alınan belge ve bazen de uçuş belgesi istenir. Elektronik biletin kredi kartıyla ödenmesi durumunda bazı havayolu şirketleri güvenlik amacıyla ödemenin yapıldığı kartın gösterilmesini isteyebilirler.

Değişim ve iade

Nereden satın alınır

İnternet bağlantısı olmadan arama yapılamaz