Yolcu rehberi

Uçak bileti satın alma

Uçak bileti satın alma

Uçak bileti, bilet gişesi, havayolu şirketi, seyahat acentesi veya bilet satışı gerçekleştiren çevrimiçi acentenin web sitesinden satın alınabilir. Buna ek olarak internette, uygun biletin seçilebildiği ve sonra çevrimiçi acente aracılığıyla satın alınabildiği web siteleri de mevcuttur. Yandex.Bilet servisi de böyle bir sitedir.

Bilet almadan önce sizin için neyin önemli olduğuna karar vermelisiniz. Paradan tasarruf etmek mi, uygun saatlerde gidip gelmek mi yoksa konforlu uçmak mı?

Uçak bileti fiyatı nelerden oluşur?

Uçak bileti fiyatının son hali tarife, havaalanı ücretleri ve bilet satışını gerçekleştiren şirketin hizmet gideri ücretlerinden oluşur.

Tarife uçuşun fiyatıdır. Örneğin Roma’dan Londra’ya ekonomik sınıf uçuşunuz için ücret ödersiniz ve size öğle yemeği verilir.

Havaalanı ücretlerine dahil olanlar:

  • havayolu şirketinin havaalanına ödediği uçağın kalkışı, inişi ve bakımı için olan ücret,
  • yakıt ücreti,
  • yerel vergiler ve diğer ücretler (örneğin, gümrük geçişi ve pasaport kontrolü için).

Hizmet ücreti biletin düzenlenmesi için ödenen ücrettir. Bu satıcının ticari politikasına bağlıdır. Uçak biletinin iadesi halinde hizmet ücreti genellikle geri ödenmez.

Ücretlerin miktarı havaalanı, yerel makamlar veya ilgili ülkenin hükümeti tarafından belirlenebilir. Genellikle ücretler özellikle de düşük tarifeler söz konusu olduğunda taşıma maliyetlerini aşar. Örneğin Stockholm’e gidiş geliş bileti 450 TL iken buna ek olarak 70 TL ücret de alınabilir. Bu biletin kampanyalı satışında, fiyatı onda bir oranında ucuzlasa bile alınan hizmet ücretlerinde değişiklik olmaz.

Uçak bileti satışı gerçekleştiren şirketlerin sitelerinde her zaman kesin fiyatları belirtmediklerini aklınızda bulundurun. Bu nedenle satın almadan önce satış şartlarını dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Ekonomi, ticari ve birinci sınıf biletler arasında ne fark var

Havayolu şirketleri aynı uçuş için çeşitli bilet kategorileri sunabilirler. Ana kategoriler ekonomi, ticari ve birinci sınıf kategorileridir. Uçuş sırasında ne tür bir hizmet verileceği sınıflara göre değişiklik gösterir. Bu sınıflar arasındaki fark, uçaktaki koltuk yerleri ve şartlarının yanı sıra standart hizmet içeriğidir. Ticari ve birinci sınıf koltuk her uçakta bulunmayabilir.

Ekonomi sınıfı

Ekonomi sınıfı biletleri fiyat olarak en uygunlarıdır. Ekonomi sınıfı uçak kabininin büyük kısmını oluşturur. Konfor ve hizmet içeriği havayolu şirketine ve uçak tipine göre değişiklik gösterir. Ekonomi sınıfında koltuklar arasındaki mesafe azdır. Her koltukta katlanabilir masa bulunur. Uzun yolculuklar sırasında yolculara battaniye, kulak tıkaçları, kulaklık ve hijyen setleri verilebilir.

Yiyecekler, havayolu şirketine ve uçuşun süresine göre değişiklik gösterir. Genellikle içerisinde aperatif ve muhtemelen sıcak bir yemek bulunan yemek kutusu servis edilir. Uçuşunuz uzun değilse büyük olasılıkla yalnızca soğuk içecek, çay ve kahve servisi yapılır. Online check-in yaptırıyorsanız ekonomi sınıfında önceden koltuk rezervasyonu yapabilirsiniz. İndirimli havayolu şirketleri genellikle ekonomi sınıfının ilk birkaç sırasını ve acil çıkış kapılarının olduğu yerlerdeki koltukları biraz daha pahalı satarlar.

Ticari sınıf

Ticari sınıfın bulunduğu kısım küçüktür ve uçağın ön kısmında hemen kokpitin arkasında yer alır. Burada koltuklar ekonomi sınıfındakilerden geniştir ve aralarında belirli bir mesafe bulunur. Genellikle ticari sınıf yolcuları için uçakta ayrı bir tuvalet bulunur.

Ticari sınıftaki menüler restoran menülerine yakındır. Genellikle havayolu şirketinin sitesinde yiyecek tipi önceden seçilebilir, örneğin vejetaryen veya diyet yemekleri gibi. Yemekler porselen veya cam kaplarda sunulur, çatal kaşık ise metaldir (ekonomik sınıf yolcularına tek kullanımlık kaplarda yemek verilir).

Ayrıca ticari sınıf yolcularına tüm uçuş boyunca soğuk ve alkollü içeceklerle soğuk aperatifler ve gazete-dergi servisi de yapılır. Ticari sınıf yolcuları için havaalanlarında da ayrı bekleme salonları ayrılmıştır.

Ticari sınıf biletler, uçak içerisinde de avantaj sağlar. Örneğin yolcular ekonomi sınıfında olduğundan daha fazla bagaj ve el bagajı taşıyabilirler. Ticari sınıf biletlerinin iadesi veya değişiminde genellikle cezai kesintiler minimum düzeydedir.

Birinci sınıf

Birinci sınıf biletler maksimum konfor seviyesidir. Yolcu koltukları tamamen yatırılabilir, koltuklardan her biri tam teşekküllü bir yatağa dönüşebilir, menüde ise zengin bir yiyecek ve içecek seçeneği vardır. Birinci sınıf yolcular, kayıt işleminden birinci sırada geçer, uçağı da ayrı salonlarda beklerler. Bu biletler ekonomi sınıfı biletlerinden daha pahalıdır. Örneğin San Francisco’ya ekonomi sınıfı uçak bileti 1500 TL iken aynı uçuşa birinci sınıf bilet fiyatı 6000 TL’dir.

Ayrıca havayolu şirketlerinin başka ara sınıf biletleri de satışa çıkardığı olur, örneğin iyileştirilmiş ekonomi sınıfı veya premium ekonomi sınıfı gibi. Bu genellikle promosyon amaçlı bir girişimdir: hizmet koşulları arasındaki fark çok düşüktür ancak fiyat olarak oldukça ciddi fark vardır.

Pasaportsuz bilet satın alınabilir mi?

İnternet üzerinden bilet satın alırken kimlik bilgilerini kendiniz girmeniz gerekmektedir fakat gişeden bilet alırken bu bilgileri satış görevlisine bildirirsiniz. Bununla birlikte genellikle belge ibraz etmeniz istenmez, seri numarasının bilinmesi yeterlidir. Eğer pasaportunuzu değiştirmişseniz biletinizi eski pasaport numaranızla (eski pasaport bilgileriniz yenisine aktarılacaktır) veya Emniyet Müdürlüğü’nden aldığınız bir belgeyle satın alabilirsiniz.

Bazı havayolları pasaport bilgilerini hiç istemez. Bu bilgileri daha sonra da bildirebilirsiniz ancak bilgilerin havayolu şirketi veri tabanına zamanında girebilmesi için en geç uçuşa 48 saat kala şirkete bildirilmesi gerekir.

Eski pasaportla yurt dışı uçuşu için bilet aldığınızda biletinizde, adınızın ve soyadınızın pasaportunuzda yazan ad ve soyadla aynı olduğuna dikkat edin. Bazı havayolu şirketleri bilette üç yanlışa kadar izin verirken bazı havayolu şirketleri tek yanlışa bile izin vermez. Bu nedenle yeni pasaportunuzda adınız aynı eskisinde yazdığı gibi yazmalıdır, havayolu şirketiyle iletişime geçerek kayıt işleminde herhangi bir sorunla karşılaşıp karşılaşmayacağınızı öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Nasıl tasarruf edilir

Aktarmalı uçuşlar

İnternet bağlantısı olmadan arama yapılamaz